Erfarenheter av lektörstjänst?

Det är så att jag har kommit såpass långt i skrivandet av min roman att jag börjar kika på de olika lektörstjänster som finns att tillgå på marknaden. Det är klart att ‘nära och kära’ kanske kommer att få läsa litet, men det skulle vara intressant att få professionell kritik och lite konkreta råd kring hur man kan avhjälpa sina ev. misstag. Detta också för att om man skickar till ett förlag och det blir refuserat så är det inte alltid man får något utlåtande om texten.

Under de senaste åren tycks det ha fötts en mängd nya verksamheter som inriktar sig på detta, att läsa aspirerande och professionella författares manus – och bedöma dem. Och priserna skiljer sig mycket, beroende på hur kända antingen företaget/förlaget eller själva lektörerna är. Det är en enda röra alltihop och med min s.k. SSV-diagnos (Svårigheter att Sortera och Välja) blir det helt omöjligt. Vilken lektör passar för just mitt manus? Vad säger en utbildning (som jag själv läser) i litteraturvetenskap om någons förmåga att bedöma? Är deras personliga läsintresse och genretycke viktigare faktorer för att få en ärlig kritik, mer lik en ”normal” läsares sådan? – För det rent tekniska kan alla, eller? Och teknik? Kan de vara inriktade på olika skolor, anpassat för olika genrer? Går det att rakt av applicera ”man får vad man betalar för” även i detta sammanhang?

Som ni förstår är detta väljande något som tar enorm tid och energi. Jag är därför nyfiken på om någon därute har några erfarenheter av lektörstjänster – bra som dåliga. Finns det någon särskild som du kan rekommendera? Vilken genre skrev du i då? Någon som man borde undvika?

2015-04-19 08.21.52

5 reaktioner till “Erfarenheter av lektörstjänst?

  1. Åh, jag känner igen mig jättemycket. Tyvärr har jag inte så mycket tips att ge, jag har själv inte lyckats ta mig förbi velande-fasen (och har fått jättebra respons från några väldigt duktiga skrivvänner, så jag har liksom fått delar av det redan.) Däremot tror jag att det här med lektör över huvud taget är en jättebra grej. Nästan alla vars bloggar jag läser och som anlitat lektörer verkar väldigt nöjda. Så kanske kan du tänka att det kan bli bra på flera olika sätt?
    /Liv

    Gilla

    1. Ah, nu har jag i alla fall mejlat att jag vill boka en läsning hos en som har fått många rekommendationer! Ska bli spännande, hoppas hon har tid i sommar. Kommer skriva om hur det gick sedan 🙂

      Gillad av 1 person

  2. Åh vad kul att jag nu hittade till din blogg! Ska lägga till den på min läslista! Och som sagt, rekommenderar verkligen lektör. Själv visste jag nog inte längre åt vilket håll jag borde ha utvecklat texten och kämpade nästan för länge med den själv. Den konstruktiva kritik jag fått har hjälpt mig otroligt mycket! Ska bli spännande att följa med din process! 🙂

    Gilla

    1. Ja det är så svårt att läsa sin egen text! Tackar för tipset på Jenny, hon verkar ha fått bra kritik av många på sin hemsida. Toppen, ska bli kul att följa din process med 🙂

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s